Patice GU10 je mezi lidmi rozšířená již řadu let. Využívala se převážně pro halogenové žárovky umístěné do stropních podhledů a jejich největší expanze probíhala v devadesátých letech současně s trendem nárůstu zájmu o sádrokartonové konstrukce. Tehdy šlo o moderní designový prvek, který se objevil převážně v kancelářských prostorách, na recepcích hotelů, ve společenských místnostech, jako jsou jídelny, ozvučené sály, restaurace, knihovny, ale i v domácnostech pro kuchyňské a jídelní kouty. Montáž se prováděla do bodových svítidel, která byla určena jako směrová, s menším úhlem osvitu.
Dnes se tato patice nevytratila z očí, spíše naopak se výrobci soustředili na vytvoření vhodné náhrady za neekonomické halogenové žárovky a přešli na vývoj LED GU10. Shodný zůstal pouze rozměr a tvar žárovek, ovšem podstatně se změnily ostatní parametry. Jaké jsou jejich výhody a proč je o ně takový zájem?
Životnost – běžně přesahuje 40 tisíc hodin a tím se zařazují k ekonomicky rentabilním zdrojům. Mohou být v provozu nezávisle na počtu spínacích cyklů, nabíhají okamžitě na plný výkon a pracují při teplotách okolí od -25 do + 35 stupňů Celsia.
Příkon – je mnohonásobně nižší než u halogenových žárovek, obvykle nepřesahuje 4 W, zatímco halogeny odebírají přibližně 30 W.
Úhel osvitu – ten zůstal prakticky nezměněn, stejně jako hodnota světelného toku, čímž jsou vhodným ekvivalentem stávajících halogenů.
Teplota barvy světla – v prodeji jsou tři základní typy. Denní bílá 4000K, teplá bílá 3000K a studená bílá 6500K. Studené tóny se hodí spíše pro pracovní prostory (kuchyně, psací stoly, dílny atd.), kde je vyžadována větší pozornost. Můžeme se s nimi setkat i v nákupních centrech a v prostorách, kde jsou lidé nuceni pracovat převážně pod umělým osvětlením, a kde chladné odstíny alespoň zčásti nahrazují přirozené denní sluneční světlo. Teplé barvy jsou vhodné naopak k relaxaci a vytvoření intimního prostředí, převážně do obývacích a dětských pokojů, ložnic a místností určených pro odpočinek.