Na sport i do přírody
S podzimním počasím, přibývajícím větrem a deštěm se naše venkovní aktivity sportovní či turistické značně omezují. Spoustu lidí dá raději přednost teplému nápoji v příjemně vyhřátém pokojíčku. Je to přitom škoda, protože naše venkovní aktivity s příchodem chladnějších dní nemusíme omezovat. Protože, jak je známo, neexistuje špatné počasí, existuje jen špatně oblečený sportovec či turista. Jaké oblečení nás spolehlivě zahřeje za každého, byť sebe špatného počasí?
Výbava do větru i deště
Pro pohyb v přírodě se výborně hodí funkční oblečení. To se skládá z několika vrstev, jejichž posloupnost je třeba zachovat. Od první vrstvy, přes druhou až po vrstvu horní. Každý kus oblečení má totiž své vlastnosti, které můžeme využívat jen za předpokladu, že dodržíme určité zásady. První, tedy základní vrstvu, tvoří prádlo, které má za úkol odvádět vlhkost a pot od pokožky. Druhá vrstva je vrstva termoizolační. Ta udržuje správnou tělesnou teplotu. Brání úniku vlastního tělesného tepla a zároveň chrání před vnějším chladem z okolního prostředí. Při teplejším počasí může tato vrstva sloužit jako svrchní. Nebývá ovšem nepromokavá. Třetí je ochranná vrstva. Jak již z názvu vyplývá, tato vrstva má za úkol chránit před vnějšími vlivy počasí, jako je déšť nebo vítr. K tomu dobře poslouží třeba Craft bunda. Oblečení musí být ovšem také dostatečně prodyšné. Při našich sportovních nebo turistických aktivitách oceníme nejen ochranu před nepřízní počasí, ale také lehkost a skladnost oblečení.
Funkční oblečení je možné kombinovat i s klasickým oblečením z bavlny. Jako první vrstvu je potřeba vždy užít funkční prádlo. Pokud bychom si pod něj na kůži oblékli jako první to bavlněné, tak se vlhkost bude hromadit právně v něm. Neplánujeme-li příliš sportovní aktivitu, můžeme použít i funkční tričko a přes něj obléci obyčejný svetr či mikinu.