Propočítejte si návratnost – jedna z prvních věcí, co zajímá z tohoto oboru takřka každého rozumného jedince, je návratnost investice do solárního panelu na střechu. Propočet je vždy základ úspěchu a riskovat v tomto směru podobně, jako při sázce v loterii, se nemusí vyplatit. Přece jen nesázíte dvě stovky na fotbalový zápas, ale ve hře jsou desítky tisíc korun. Propočet návratnosti vložených investic je klíčový nejen u fotovoltaiky, ale vlastně u všeho, co v životě podnikáte, ať už se zabýváte prodejem zdravé výživy, pěstováním zeleniny, nebo máte-li stavební firmu.
Nebuďte závislí na trhu s energiemi – všimli jste si, jak doslova zacloumala válka na Ukrajině a další události s vzestupem cen energií na trhu? Energie je přitom jen jedna, tedy respektive bavíme-li se o zemním plynu a elektřině jako takové, ale velmi záleží na tom, kdo ji vyrobí, za jakých podmínek, anebo kdo a odkud vyčerpá toto bohatství z hlubin země. Máte-li možnost využít energii sluneční, udělejte to, protože dosud žádného hlupáka naštěstí nenapadlo napařit lidem daň za to, že na nás dopadají sluneční paprsky. Prozatím je stále slunce nad hlavou benefit, který je dostupný zadarmo každému, a nikdo vás nebude omezovat v tom, jak dlouho se sluníte, abyste nasbírali pokožkou vitamín D, a stejně tak kolik „odeberete“ sluneční energie pro výrobu elektřiny či ohřev vody.
Fotovoltaika kdekoli – domníváte se, že panely se hodí jen na určité typy staveb? A že pokud máte třeba nízký bungalov nebo rekreační chatu, že tam zařízení nebude mít potřebný výkon? Jediné, na čem opravdu záleží, je přístup slunce po většinu dne, nejlépe z jižní strany, a je úplně jedno, zda bude panel položený na zemi, nebo třeba na střeše garáže, na dřevostavbě, anebo na plechové kůlně (pochopitelně která se nerozpadá, ale jde o pevnou a spolehlivou stavbu).