Máte rádi ovocnou vůni, odér dřeva nebo bylin? Esenciálních olejů je celá řada a každý si tak může vybrat co nejvíce lahodí jeho čichu.
Na aromatický olejíček ještě stále mnoho lidí pohlíží jako na prostředek k provonění bytu. Není však od věci připomenout, že aromatické neboli esenciální oleje jdou v ruku v ruce s uzdravujícími účinky.
Rozmarýn – osvěžuje a povzbuzuje unavenou mysl
Eukalyptus – ulehčuje dýchání při nachlazení
Levandule – odstraňuje napětí a bolest hlavy
Meduňka – navozuje klidný spánek
Borovice – pomáhá zmírnit kašel při nachlazení
Cedrové dřevo – pomáhá zvýšit sebevědomí
Pomeranč – zlepšuje náladu
Pár kapek esenciálního oleje můžete nakapat do aroma lampičky nebo na papírový ubrousek a nechat přirozeně odpařit. Kapesníček s esenciálním olejem si tak může vložit do skříně nebo šuplíku s prádlem, položit na noční stolek nebo vložit do povlaku na polštář.
Skvělé na tom je že nejen provoníme svůj domov ale současně i léčíme sebe. Při výběru je však nutné dbát na to, aby na lahvičce s olejíčkem bylo uvedeno že se jedná o 100 % přírodní esenciální olej. Na trhu totiž existují i syntetické vůně které mohou příjemně vonět, ale bohužel nemají léčebný efekt.
Pokud je však vaše domácnost vícečlenná nezapomínejte na to, že vůně musí být příjemná všem. Pro jednoho je levandulová vůně královna mezi všemi, druhý její aroma nesnese. V tomto případě je důležité hledat řešení, vždy totiž existuje jiná vůně, která bude příjemná všem.
Obecně jsou často kladně hodnoceny citrusové vůně, které jsou příjemné i dětem.
Pozor na množství!
Některého oleje stačí jedna kapička, jiného můžete dát bez obav třeba deset. Každá vůně má totiž jinou intenzitu, a proto je vždy důležité něco si předem o esenciálním oleji zjistit. Příliš silná vůně by totiž mohla být opačný efekt a způsobit bolest hlavy.